2009.06.13. 13:53, virag
Az ősi formáját megőrző állatfaj egyedei ritkán szaporodnak állatkertben, a Tisza-parti városban mégis már a hatodik csöppség lát napvilágot.
A tapírfiú, amely gondozótól a Dezső nevet kapta, május 24-én született négy-öt kilogrammos testsúllyal. Láthatóan jól érzi magát, szépen gyarapodik - mondta el az MTI-nek Veprik Róbert, a vadaspark igazgatója.
A tapír nagyon értékes állatkerti állat, születése nemzetközi téren is eseménynek számít. Szülei egy európai tenyészprogram keretében kerültek Szegedre. Természetes élőhelyükhöz hasonló, nagy területű kifutóban élnek, valószínűleg ennek köszönhető, hogy már a hatodik kicsinynek adnak életet - közölte a szakember.
A csíkos, pöttyös testű kölyköket csaknem egyéves korukig közösen nevelik a szülők, majd a következő bébi érkezése előtt elvadítják maguktól.
A tavaly született tapírcsikó, Tibor - a nemzetközi fajmegmentési program keretében - rövidesen egy oroszországi állatkertbe költözik.
A páratlanujjú patások rendjébe tartozó tapírok teste - amelyet rövid, feketés-szürkésbarna szőr borít - a disznónál valamivel nagyobb. Felső ajkuk és orruk egyesülve lefelé hajló, rövid, mozgékony ormányt alkot. Mellső lábukon négy, a hátsón három ujjuk van. Testtömegük 150-250 kilogrammot is elérheti. Fogságban 30-35 évig is elélnek.
Dél-Amerika északi részétől Dél-Brazíliáig, Észak-Argentínáig trópusi erdőkben, valamint folyóvizek, mocsarak közelében élnek.
A tapír sokat és szívesen tartózkodik a vízben, kiválóan úszik, hosszú percekig képes a víz alatt maradni. Tápláléka vízinövényekből, falombból, hajtásokból és gyümölcsökből áll.
Forrás: MTI